Helicobacter pylori je bakterija koja naseljava različite dijelove želuca i dvanaesnika te dovodi do kronične upale (gastritisa) i vrijeda stijenke želuca. Ona sudjeluje u razvoju bolesti koje su povezane s povećanom kiselošću želučanog sadržaja (kao što su, primjerice, peptički vrijed i refluks želučanog sadržaja), a igra značajnu ulogu i u razvoju raka želuca. Jedina je bakterija koja ima sposobnost preživljavanja u izuzetno kiseloj okolini želuca s vrlo malo kisika i pri temperaturi od 37 stupnjeva Celzijevih.
Helicobacter pylori :: Prikaz pomoću elektronskog mikroskopa
Helicobacter pylori :: Prikaz pomoću elektronskog mikroskopa
Infekcija se prenosi izravno, sa zaražene na nezaraženu osobu. Ako bakteriju ne otkrijemo i ne provedemo odgovarajuće liječenje, infekcija je doživotna. Premda u otprilike 80 posto ljudi ne uzrokuje pojavu simptoma, u preostalom broju dovodi do simptoma poput žgaravice, boli u prsnom košu, ali i nekih naoko nevezanih imunoloških procesa (primjerice, osip i alergija na sunce).
Dva testa danas spadaju u zlatni standard neivazivne dijagnostike infekcije bakterijom H. pylori. To je dokaz antigena iz uzorka stolice te 13 C ureja-izdisajni test. Pod invazivnom dijagnostikom smatramo uzimanje uzorka pomoću biopsije želuca, što se obavlja u bolničkim uvjetima. Biopsija se provodi i u slučaju potrebe testiranja antimikrobne osjetljivosti navedene bakterije.
Test iz stolice vrlo je osjetljiv, stoga ga nerijetko preporučamo i kao prvu pretragu, a rezultati pretrage gotovi su za 15 minuta.
Ureja-izdisajni test daje nam brojčanu vrijednost koncentracije bakterije iz uzorka, stoga nam služi kao odlična kontrola uspješnosti eradikacije nakon provedene trojne terapije. Rezultati su gotovi kroz nekoliko dana. Izdisajni test zahtjeva prethodnu pripremu, tako da pacijent mora biti natašte (eventualno može popiti čašu vode, premda se ni to preporučuje) te ne smije prati zube (budući da se bakterija često zadržava na zubnim naslagama).
Izdisajni test za dokazivanje infekcije bakterijom H. pylori
Glavni način liječenja infekcije jest tzv. trojna terapija, gdje se kroz određeni vremenski period uzimaju dva antibiotika i lijek koji smanjuje izlučivanje kiseline u želucu (tzv. inhibitor protonske pumpe).